Kava išsinešimui –savo puodelyje?

Iššūkio “30 dienų be vienkartinių indų” organizatoriai džiaugiasi prisijungusių žmonių gausa. Kai kurie dalyviai atsisakė ne tik vienkartinių indų: šiaudelių, puodelių ir įrankių, bet ir vienkartinių maišelių. Specialiai sukurtoje „ 30 dienų iššūkio “ grupėje žmonės dalijasi sprendimais, alternatyvomis, idėjomis ir savo patirtimis.

Kavinių darbuotojai žino apie iššūkį

Reda pasakoja kavinėje paprašiusi aptarnaujančios merginos kavą pilti į keramikinį puodelį vietoj vienkartinio. „Suprantu, kad jai vėliau teks jį išplauti. Pasakiau apie iššūkį be tų puodelių ir ji sakė žinanti! Labai maloniai paruošė kavą gražiame puodelyje. Minėjo, kad yra puodelių, pagamintų iš kukurūzų krakmolo, tačiau nei klientams, nei valdžiai pasiūlymas keisti puodelius nepatiko“, - moteris gailisi, kad tokia idėja nebuvo išgirsta.

Perkant šviežiai spaustas sultis ne vienas iššūkio dalyvis kavinėse prašė jas pateikti be vienkartinių šiaudelių paaiškindami padavėjams kodėl.

Rasa iššūkį pradėjo gulėdama ligoninėje. „Visada keliaudavau kavos į joje esantį kioskelį su savo puodeliu. Iškart susidraugavau su pardavėjomis, o ligoninės darbuotojos maloniai šypsojosi, žiūrėdamos į mane, grįžtančią su kava. Net pasveikau greičiau”, - džiaugiasi moteris.

Keletas moterų grupėje sakėsi nestojusios pirkti kavos degalinėse vien todėl, kad neturėjo savo puodelių. „Dviguba nauda“, - rašo Dalia, pridėdama šypsenėlę.

Pašaipos dėl daugkartinių maišelių

Nemažai žmonių vienkartinių indų atsisakė jau seniai, jiems tapo iššūkiu vienkartinių maišelių atsisakymas parduotuvėse.

Gintarė ruošdamasi didesniam apsipirkimui pasiima iki 10 vnt. medžiaginių maišelių iš namų. Jie pirkti parodose, gauti dovanų arba reklamos tikslais. Su jais moteriai labai patogu: „Žinau, kad neišlis kokia morka prasibrovusi, o ir svorio galima prisikrauti daugiau.”

Rūta pripažįsta išgirstanti pašaipų dėl to, kad stengiasi nenaudoti plastikinių maišelių, kad rūšiuoja šiukšles: „Man sako, kad pasaulio neišgelbėsiu, kad pramonė sunaudoja daugiausiai plastiko. Bet aš – nepasiduodu”.

Sigita dalinasi savo patirtimi: “Perku 6 kivius be maišelio. Kasininkė per pusę sekundės paruošė jiems plastmasinį maišelį. Svėriau jai už rankos iš to išgąsčio, sakau ne, ne, maišelio nereikia. Pažiūrėjo pavargusiom akim į mane, paėmė maišelį ir išmetė į šiukšlių dėžę. Neišgelbėjau maišelio...”

Moterys grupėje dalinosi savo siuvamų maišelių nuotraukomis. O dalyvė Ingie tikina dovanojanti savo siūtus medžiaginius maišelius:“ Beveik visad nešiojuosi po kelis papildomus būtent dovanai. Kartą per savaitę tikrai padovanoju tikslingai.”

Iškylose ir šventėse – indai iš namų

Rasa, gyvenanti Vokietijoje, pasakojo jog vaiko gimtadienio metu žaidimų kambaryje stalas visada būna padengtas: „Normalios lėkštės, įrankiai ir daugkartinio naudojimo puodeliai. Maistą gali atsivežti savo arba užsisakyti vietoje. Žuvies šventėje gretimame kaime viskas, absoliučiai viskas, serviruojama normaliuose induose bei duodami normalūs įrankiai. Jokių vienkartinių lėkščių, puodelių, plastikinių stiklinių alui ir pan. Ir viskas vyksta lauke.”

Iššūkyje dalyvaujanti Edita juokiasi: „ Aš net į vaiko gimtadienį servizus tempiuosi per jus!”

Irena prisimena, kad anksčiau plastiko iš viso nebuvo, o dabar rūšiuojant per dieną prikrauna pilną šiukšlių kibirą namuose, nes beveik viskas sufasuota.

Neatsakingas požiūris

Gražina siūlo vadinti daiktus tikrais vardais: „Kas čia per sveikuolis, neišlipantis iš plastmasių? Kas čia per ramybės skleidėjas - būry medituojantis, miške po savęs šiukšlyną paliekantis? Laikas nustoti vaidinti, kad skubam, kad be įsikibimo į puodelį ar telefoną žemė slysta iš po kojų. Kas čia per keliautojai ir pasaulio mylėtojai, nukeliavę į trečią pasaulį besipiktinantys šiukšlynais, o pačių kuprinėse kalnas plastmasės vardan patogumo? Kas čia per Žemės mylėtojai, šiukšlę tik per ”Darom” pakeliantys?”

Giedrė siūlo atsisakyti vienkartinės kultūros: Ji skatina vartojimą. Juk vaikystėje gyvenome be vienkartinių ir be plastmasinių butelių, tik noro reikia… arba sankcijų. Anglai seniai turi piknikų krepšius su tikromis taurėmis ir keramikos indais. Geriau išvis nevalgyti, nei iš vienkartinių indų.”

Iššūkio organizatoriai labai pritaria aplinkos apsaugos ministrui K. Navickui: “Vienkartinis puodelis – tarsi šiandienos neatsakingo vartojimo simbolis, kuris įkūnija tik skubančio ir besimėgaujančio gyvenimo modelį“, todėl turime prisiimti atsakomybę ir galvodami globaliai, veikti lokaliai.

Iššūkyje, kurį organizuoja Lietuvos sveikuolių sąjunga, socialinė iniciatyva „360 laipsnių kūrybos kampas“ ir KTU Aplinkos inžinerijos institutas, dalyvauja daugiau kaip 19000 žmonių.

Onutė Kuliešytė, www.sveikuoliai.lt

sveikuoliai.lt
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ šiandien pasveikino partnerius ir darbuotojus tarptautiniame Rygos oro uoste, kur vyko renginys, skirtas pagerbti rugpjūčio 23 d. minimam Baltijos kelio 30-mečiui. Šia proga kompanija Baltijos šalims padovanojo šių šalių vėliavomis puoštus lėktuvus ir Baltijos keliui skirtą dainą. „Mes didžiuojamės, jog Baltijos kelio – unikalios, taikios demonstracijos, kuri parodė pasauliui, kaip ryžtingai ir vieningai žmonės Balt...
Būstas
Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia tokius esminius kriterijus: vienam ar dviem jaunuoliams tinkamas buto dydis ir suplanavimas, protingo dydžio jo išlaikymo išlaidos, galimybė iš namų patogiai pasiekti universitetą ar kolegiją. Jaunuolių poreikius nagrinėjantys nekilnojamojo turto (NT) rinkos ekspertai besid...
Įvairios
Rugpjūčio 9-ąją programuotojų konferencijoje HDC2019 „Huawei“ nudžiugino savo gerbėjus naujienomis apie šviežutėlę „Android“ pagrindu veikiančią operacinę sistemą EMUI10. Būtent skirtingos EMUI versijos šiuo metu palaiko gyvybę gamintojo išmaniesiems telefonams, įskaitant ir naujausią P30 įrenginių seriją. Todėl kompanijos atstovai džiaugiasi, kad naujausias jų produktas dalį išmaniųjų telefonų leis atrasti iš naujo ir pasiūlys neregėtų galimybių. Dar išma...
Būstas
Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pageidautina lokacija, vis dar laukia namų įrengimo galvosūkis. Kas naudingiau, rinktis būstą su daline ar pilna apdaila? Samdyti interjero dizainerį ar pasikliaut...
Įvykiai
Rugpjūčio 23 d. sukanka 30 metų nuo masinės Baltijos tautų akcijos „Baltijos kelias“, pranokusios visus organizatorių lūkesčius. 2 milijonų žmonių rankų grandinė sujungė 620 kilometrų nuo Vilniaus iki Talino. Kultūros ministerija kartu su kitomis institucijomis prisideda prie specialių Baltijos kelio 30-mečiui skirtų renginių. Nuo rugpjūčio 12 iki rugsėjo 9 d. Seimo Vitražo galerijoje veiks fotografo Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Baltijos kelias“....
Įvykiai
Seimo narė, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė siūlo atsisakyti kitais metais įsigaliosiančio draudimo prekiauti alkoholiniais gėrimais lauko kavinėse, neturinčiose stacionarios prekybos vietos, bei paplūdimiuose. Minėti draudimai buvo priimti dar 2017 metais, kartu su visu alkoholio kontrolės paketu.   „Kavinėse prisėdę žmonės toli gražu nėra didžiausi alkoholio vartotojai, taigi kol draudimas dar neįsigaliojo, kviečiu Seimą iš naujo apsispręst...
Įvykiai
Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks „Lietuviško kino naktis“, kurios metu išvysime vieną gražiausių lietuviškų filmų – restauruotą Arūno Žebriūno „Riešutų duoną“ (1978 m.). Renginio širdimi pasirinkta Vilniaus Katedros aikštė, tač...
Verslas
Legendiniai, žygiavę kone per visą maištingą XX amžiaus istoriją, „Inkaro“ sportbačiai grįžta – menantys praeitį, bet prisitaikę prie šiandienos. Nuo 1933 m. savo istoriją skaičiuojantys „inkarai“ pradeda bičiulystę su aktyvaus laisvalaikio ir sporto aprangos prekės ženklu „Audimas“, išskirtinai prekiausiančiu atgimusiais „Inkaro“ sportbačiais. Pasitikti grįžtančią legendą susirinko būrys žinomų stileivų, jaučiančių nostalgiją šiems sportiniams bateliams....
Įvairios
Vasara – nuostabus metas, kai mes norime, galime ir turime valgyti daug šviežių, mūsų pačių ar ūkininkų išaugintų vaisių ir daržovių, įvairių miško ar sodo gėrybių. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuolat akcentuoja, kad jų reikia valgyti kuo daugiau. Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto profesorius dr. Rimantas Stukas patikina, kad būtent dabar yra puiki proga ne tik pagerinti savo sveikatą skanaujant naujo derlia...