Kava išsinešimui –savo puodelyje?

Iššūkio “30 dienų be vienkartinių indų” organizatoriai džiaugiasi prisijungusių žmonių gausa. Kai kurie dalyviai atsisakė ne tik vienkartinių indų: šiaudelių, puodelių ir įrankių, bet ir vienkartinių maišelių. Specialiai sukurtoje „ 30 dienų iššūkio “ grupėje žmonės dalijasi sprendimais, alternatyvomis, idėjomis ir savo patirtimis.

Kavinių darbuotojai žino apie iššūkį

Reda pasakoja kavinėje paprašiusi aptarnaujančios merginos kavą pilti į keramikinį puodelį vietoj vienkartinio. „Suprantu, kad jai vėliau teks jį išplauti. Pasakiau apie iššūkį be tų puodelių ir ji sakė žinanti! Labai maloniai paruošė kavą gražiame puodelyje. Minėjo, kad yra puodelių, pagamintų iš kukurūzų krakmolo, tačiau nei klientams, nei valdžiai pasiūlymas keisti puodelius nepatiko“, - moteris gailisi, kad tokia idėja nebuvo išgirsta.

Perkant šviežiai spaustas sultis ne vienas iššūkio dalyvis kavinėse prašė jas pateikti be vienkartinių šiaudelių paaiškindami padavėjams kodėl.

Rasa iššūkį pradėjo gulėdama ligoninėje. „Visada keliaudavau kavos į joje esantį kioskelį su savo puodeliu. Iškart susidraugavau su pardavėjomis, o ligoninės darbuotojos maloniai šypsojosi, žiūrėdamos į mane, grįžtančią su kava. Net pasveikau greičiau”, - džiaugiasi moteris.

Keletas moterų grupėje sakėsi nestojusios pirkti kavos degalinėse vien todėl, kad neturėjo savo puodelių. „Dviguba nauda“, - rašo Dalia, pridėdama šypsenėlę.

Pašaipos dėl daugkartinių maišelių

Nemažai žmonių vienkartinių indų atsisakė jau seniai, jiems tapo iššūkiu vienkartinių maišelių atsisakymas parduotuvėse.

Gintarė ruošdamasi didesniam apsipirkimui pasiima iki 10 vnt. medžiaginių maišelių iš namų. Jie pirkti parodose, gauti dovanų arba reklamos tikslais. Su jais moteriai labai patogu: „Žinau, kad neišlis kokia morka prasibrovusi, o ir svorio galima prisikrauti daugiau.”

Rūta pripažįsta išgirstanti pašaipų dėl to, kad stengiasi nenaudoti plastikinių maišelių, kad rūšiuoja šiukšles: „Man sako, kad pasaulio neišgelbėsiu, kad pramonė sunaudoja daugiausiai plastiko. Bet aš – nepasiduodu”.

Sigita dalinasi savo patirtimi: “Perku 6 kivius be maišelio. Kasininkė per pusę sekundės paruošė jiems plastmasinį maišelį. Svėriau jai už rankos iš to išgąsčio, sakau ne, ne, maišelio nereikia. Pažiūrėjo pavargusiom akim į mane, paėmė maišelį ir išmetė į šiukšlių dėžę. Neišgelbėjau maišelio...”

Moterys grupėje dalinosi savo siuvamų maišelių nuotraukomis. O dalyvė Ingie tikina dovanojanti savo siūtus medžiaginius maišelius:“ Beveik visad nešiojuosi po kelis papildomus būtent dovanai. Kartą per savaitę tikrai padovanoju tikslingai.”

Iškylose ir šventėse – indai iš namų

Rasa, gyvenanti Vokietijoje, pasakojo jog vaiko gimtadienio metu žaidimų kambaryje stalas visada būna padengtas: „Normalios lėkštės, įrankiai ir daugkartinio naudojimo puodeliai. Maistą gali atsivežti savo arba užsisakyti vietoje. Žuvies šventėje gretimame kaime viskas, absoliučiai viskas, serviruojama normaliuose induose bei duodami normalūs įrankiai. Jokių vienkartinių lėkščių, puodelių, plastikinių stiklinių alui ir pan. Ir viskas vyksta lauke.”

Iššūkyje dalyvaujanti Edita juokiasi: „ Aš net į vaiko gimtadienį servizus tempiuosi per jus!”

Irena prisimena, kad anksčiau plastiko iš viso nebuvo, o dabar rūšiuojant per dieną prikrauna pilną šiukšlių kibirą namuose, nes beveik viskas sufasuota.

Neatsakingas požiūris

Gražina siūlo vadinti daiktus tikrais vardais: „Kas čia per sveikuolis, neišlipantis iš plastmasių? Kas čia per ramybės skleidėjas - būry medituojantis, miške po savęs šiukšlyną paliekantis? Laikas nustoti vaidinti, kad skubam, kad be įsikibimo į puodelį ar telefoną žemė slysta iš po kojų. Kas čia per keliautojai ir pasaulio mylėtojai, nukeliavę į trečią pasaulį besipiktinantys šiukšlynais, o pačių kuprinėse kalnas plastmasės vardan patogumo? Kas čia per Žemės mylėtojai, šiukšlę tik per ”Darom” pakeliantys?”

Giedrė siūlo atsisakyti vienkartinės kultūros: Ji skatina vartojimą. Juk vaikystėje gyvenome be vienkartinių ir be plastmasinių butelių, tik noro reikia… arba sankcijų. Anglai seniai turi piknikų krepšius su tikromis taurėmis ir keramikos indais. Geriau išvis nevalgyti, nei iš vienkartinių indų.”

Iššūkio organizatoriai labai pritaria aplinkos apsaugos ministrui K. Navickui: “Vienkartinis puodelis – tarsi šiandienos neatsakingo vartojimo simbolis, kuris įkūnija tik skubančio ir besimėgaujančio gyvenimo modelį“, todėl turime prisiimti atsakomybę ir galvodami globaliai, veikti lokaliai.

Iššūkyje, kurį organizuoja Lietuvos sveikuolių sąjunga, socialinė iniciatyva „360 laipsnių kūrybos kampas“ ir KTU Aplinkos inžinerijos institutas, dalyvauja daugiau kaip 19000 žmonių.

Onutė Kuliešytė, www.sveikuoliai.lt

sveikuoliai.lt
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Jaunimo parkas
Jau nuo balandžio pradžios vyksta balsavimas už Alytiškių iniciatyvas – išrinksime, kurios iš pateiktų idėjų yra įdomiausios ir bus įgyvendinamos už miesto lėšas. Dvi tarpusavyje nekonkuruojančias, bet viena kitą papildančias iniciatyvas siūloma įgyvendinti Jaunimo parke – grilio zoną arba lauko laipiojimo sienelę.  „Gardus maistas suburia žmones, šeimas ar draugus, o iškylavimas lauke tampa neatsiejama šiltojo sezono dalimi“,– teigia grilio zonos Jaunimo...
Gamta
Gegužės viduryje į Nemuną ties Varviškės kaimu buvo išpiltas biologinis preparatas „VectoBac 12AS“, skirtas kraujasiurbių upinių mašalų lervutėms naikinti. Išpilta 5 tūkst. litrų šio preparato, o dar 1,5 tūkstančius litrų planuojama panaudoti vėliau, nes tokiu būdu Gamtos tyrimų centro rekomendacijomis išsprendžiama mašalų imigracija iš Baltarusijos Respublikos.  „Gegužės–birželio mėnesiais suaktyvėjantys upiniai mašalai kamuoja visą Pietų Lietuvos regioną...
Alytuje europos sportinio ėjimo varžybos
Istorinį Lietuvai lengvosios atletikos renginį vainikavo istorinė sėkmė. 23-ejų lengvaatletė Živilė Vaiciukevičiūtė triumfavo Alytuje vykusiose Europos sportinio ėjimo taurės varžybose, savo rangu prilygstančiomis žemyno čempionatui.  20 km distanciją aistringai žiūrovų palaikoma Viktoro Meškausko auklėtinė įveikė per 1 val. 29 min. 48 sek., pranoko kur kas tituluotesnes konkurentes bei pasidabino auksu.  „Dar sunku patikėti, reikia grįžti namo į kambarį,...
Gamta
Kenkėjų kontrolės ekspertai perspėja: vis labiau šylantys orai budina medieną graužiančius vabzdžius. Ūsuočiai, skaptukai, kinivarpos ir kiti medienos kenkėjai į gyventojų namus, sodybas atkeliauja su namams statyti skirta mediena, malkomis, taip pat mediniais baldais ar meno dirbiniais bei per pravirus langus, duris iš netoliese esančių miškų, parkų, kaimyninių užkrėstų pastatų. Medienos kenkėjai daro žalą ne tik mediniams baldams, menui iš medžio, tačiau...
Alytiškė Vida Laukaitienė
Alytiškei Vida Laukaitienei – 77-eri. Jos rytas prasideda drauge su saulės patekėjimu, mankšta, vaikščiojimu gamtoje 5 km atstumu ir  maudynėmis po atviru dangumi. „Būdama 30-ies jausdavau skausmus stuburo srityje, dažnai užklupdavo reumatinės ligos, kamuodavo įvairūs peršalimai, o dabar visiškai to neliko mano gyvenime,“ – tikino sveikuolė.   Nelaukė, kol praras sveikatą   „Mano mamos sveikata sustreikavo nuo 50 metų, teko ją, sunkiai sergančią, slaugyti....
Sidabrinė linija
Senyvo amžiaus žmonių skaičius mūsų šalyje nuolat auga. Iš daugiau nei pusės milijono Lietuvoje gyvenančių vyresnio amžiaus žmonių kas trečias yra vienišas. Be abejo, kiekvienas iš mūsų yra pastebėjęs bent vieną tokį senjorą ilgesingu žvilgsniu žvelgiantį pro langą ar nuo ryto iki vakaro sėdintį prie daugiabučio laiptinės. Ar tikrai mūsų visuomenėje nebėra vietos ilgą gyvenimą nugyvenusiam, daugybę prasmingų darbų nudirbusiam ir sukūrusiam žmogui? Ar norma...
išskirtinė Muziejaus nakties programa
Gegužės 18 diena jau čia pat. Daugybė renginių ir didžiulis pasirinkimas, tačiau muziejininkai parengė išskirtinę Muziejaus nakties programą. Lankytojus Anzelmo Matučio memorialiniame muziejuje 17 val. 30 min. pasitiks Jotvingių gimnazijos dramos studija „Taškas" su spektakliu „Vasarvidžio nakties sapnas" pagal V. Šekspyrą. Vėliau šurmulys persikels į Alytaus kraštotyros muziejų, kur muziejininkai parengė daugybę įvairios veiklos skirtingo amžiaus lankytoj...
žemės mokestis didės iki 10 kartų.
Jau keletą metų Alytuje iki birželio 10 d., pagal galiojančias miesto tvarkos taisykles, turi būti nušienauti bendrijoms, privatiems asmenims ir įmonėms priklausantys sklypai. Tačiau jeigu sklypų savininkai nesusitvarkys savo teritorijų, tuomet jiems žemės mokestis didės iki 10 kartų.  Užžėlę plotai ne tik nepuošia miesto, bet taip pat juose sėjasi ir piktžolės, jų sėklos keliauja į gretimus sklypus. Todėl sklypas, kuriame galima rasti statybinių atliekų a...
Karas panašus į sportą
„Karas panašus į sportą. Pasaulio istorijoje yra daug atvejų, kai mažesnės komplektacijos kariuomenė įveikė didesnę. Karas yra menas. Jame galioja tarpusavio nuotaika, patirtis, „chemija“, vadyba ir t. t.“, – teigė sporto komentatorius, TV laidų vedėjas, istorikas, rašytojas, proto kovų organizatorius ir vedėjas Robertas Petrauskas, lankydamasis Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje. Čia jis viešėjo rašytojo amplua, mat skaitytojų „teismui“ atvežė „Barbaro...