„Kartų traukinyje“ skambėjo poezija, muzika ir šiaulietiškas „a girdž“

Alytiškių pamėgtas kultūros renginių ciklas „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje" vis labiau įsibėgėja. Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje įvyko dar vienas literatūros ir muzikos vakaras. Improvizuotoje literatūrinio traukinio kupė šįkart susitiko du kūrėjai: Rimantas Kmita ir Donaldas Kajokas. Šiuos skirtingų kartų rašytojus kalbino ir diskusiją kuravo literatūrologas Virginijus Gasiliūnas. Ypatinguoju traukinio pakeleiviu su gitara tapo dainų autorius ir atlikėjas Domantas Razauskas.

Atidusis literatūros slėpinių lukštentojas Virginijus Gasiliūnas jau iš pat pradžių subtiliai ir inteligentiškai pabrėžė, kad šis renginys – tai jau tikrai ne koks nors pigaus populiarumo besivaikantis šou. Esą, reklaminės antraštės su paskelbta Rimanto Kmitos ir Donaldo Kajoko literatūrine dvikova galėjusios sukelti netinkamas asociacijas su visokiomis populistinėmis muzikinėmis dvikovomis, chorų karais ir protų mūšiais.

„Kultūra įtraukiama į duonos ir žaidimų ratą. Iš vienur norisi gauti duonos, iš kitur – žaidimų. Literatūra – tai paskutinis bastionas, kur kiekvienas yra savaip gražus ir jiems nereikia įrodinėti, kad kuris nors yra pranašesnis", – teigė V. Gasiliūnas ir pristatė pirmąjį renginio svečią – D. Kajoką.

Donaldas Kajokas – vienas žymiausių šiuolaikinių lietuvių poetų, Nacionalinės kultūros ir meno bei daugelio literatūros premijų laureatas, beveik dvidešimties poezijos ir prozos knygų autorius. Jis alytiškių auditorijai pristatė neseniai pasirodžiusią naujausią savo eilėraščių rinktinę „Poezija, o gal ne ji".

„Esu išleidęs devynis eilėraščių rinkinius. Iš jų atsirado rinktinė – trys skyriai po tris knygas. „Poezija, o gal ne ji" – keliasluoksnis pavadinimas. Kai kur aš pats neatskiriu, ar tai – poezija, ar ne. Kai kas man yra daugiau nei poezija, o kai kas - mažiau negu poezija," – pasakojo D. Kajokas.

Poezijos ir „beveik ne poezijos" gabalėlių, skaitomų paties autoriaus Donaldo Kajoko, teko išgirsti į renginį susirinkusiems jo kūrybos gerbėjams.

Kaip žinia, Donaldo Kajoko poezijoje slypinčią „kietą" potekstę bandė išgliaudyti ir jaunasis Rimanto Kmitos taip šmaikščiai aprašyto „gariūnmečio" herojus. Tad visiems buvo smalsu paklausyti šios šiaulietišku žargonu persmelktos prozos.

Virginijus Gasiliūnas, pristatydamas literatūros kritiką, poetą, rašytoją Rimantą Kmitą, žinoma, negalėjo nepaminėti į populiarumo aukštumas šovusio jo romano „Pietinia kronikas", beje, išrinkto į geriausių knygų suaugusiems šiųmetį penketuką.

„Kai skaitau apie jo romaną pasipylusias recenzijas, kurias, beje, rašo dažniausiai jauni literatūros kritikai, norisi rėkti, prieštarauti. Pirmiausia, R. Kmita yra poetas. Jau ten (jo poezijoje) yra ironijos, natūralių šnekamosios kalbos intonacijų. Bet žmonės nori prozinių tekstų – juos skaityti lengviau. O juk jei žmogus talentingas, jis vienodai gerai gros ir balalaika, ir šaukštais", - taip apibūdinęs kiek pavėluotai kai kurių literatūrologų atrandamą R. Kmitos kūrybos specifiką, V. Gasiliūnas paskaitė keletą ankstesnės šio autoriaus poezijos posmų.

„Knyga „Pietinia kronikas" – vienas iš didžiausių mano gyvenimo nuotykių. Rašiau ją nieko per daug negalvodamas. O paskui ta knyga ėmė gyventi savo atskirą ir daug įdomesnį negu mano gyvenimą. Beje, tokį knygos pavadinimą pasiūlė Domantas Razauskas", - atviravo R. Kmita.

Domantas Razauskas, dainų autorius ir atlikėjas, poetas, gitaristas ir kompozitorius su nekaltute šypsenėle lūpose iškart prisipažino visai apie ką kita: „Iš visų man brangių žmonių aš vogiau, vagiu ir vogsiu".

Matyt, jam svarbūs gyvenimo ir kūrybos autoritetai turi daugybę vogtinų dalykų – poezijos, giluminių įžvalgų, įkvėpimo... Tik ar tas „išvogtas" lobynas po to sumažėja? O gal kaip tik išauga, išsiplečia ir pradeda gyventi savą gyvenimą, apie kurį minėjo R. Kmita?..

Domantas Razauskas ir žodžiais, ir mimika gyvai papildė renginio metu vyravusius pokalbius apie gyvenimą ir literatūrą. Vakarą praturtino jo atliekama dainuojamoji poezija. Skambėjo „Jei tavęs nebūtų" ir kitos akustinės dainos.

Salės gale sėdinti mergytė, kiek pasiklausiusi, ne visai subtiliai paklausė: „O kiek Domantui metų?"

„Gal keturiasdešimt", - pasigirdo balsas tarp žiūrovų.

Kiek pasvarsčiusi ir, matyt, nepatikėjusi, mergytė tvirtai pareiškė: „Jam tikrai devyniasdešimt du metai."

Publikoje įsižiebė kelios šypsenos ir vėl įsivyravo dėmesinga tyla.

Ir ką bepridurti? Gal vaikui geriau matyti? Gal vaikai metus skaičiuoja kažkaip kitaip, intuityviai? Realybėje nuolat stebimas kartų konfliktas, galbūt ir iš tiesų, literatūroje ir mene vyksta kitaip, o gal ir visai nevyksta? Tad dvi (o gal ir trys) kartos, šį kartą susitikusios literatūros ir muzikos traukinyje, lengvai išvengė požiūrių dvikovos – išmintis ir kūrybiškumas metams, matyt, nepavaldūs.

Belieka šias tiesas pasitikrinti kitame renginyje. Jau žinoma, kad projekto „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje" literatūrinį bilietą į Alytų įsigijo kitas garbus keleivis - poetas, eseistas, dramaturgas Rolandas Rastauskas. Į susitikimą su alytiškiais svečias atvyks rudens pabaigoje.

„Kartųtraukinyje“skambėjopoezija muzikairšiaulietiškas„agirdž“
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvertinimų nėra
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Gamta
Žalingi šeimininko įpročiai atsiliepia ir augintiniams. Minint tarptautinę veterinarijos dieną, gydytojai veterinarai primena, kad šeimininkui rūkant neišvengiamai kenčia ir jo augintinis. „Užupio veterinarijos klinikos“ gydytojos veterinarės Ievos Kirchovaitės teigimu, augintiniams, gyvenantiems namuose, kur yra rūkoma, o patalpos yra dažnai prirūkytos, gali pasireikšti tokios ligos, kaip nosies navikai, plaučių vėžys, astma, bronchitas. Pasyvus rūkymas,...
Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje
Improvizuotame perone Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje pasitiktas paskutinis šių metų „traukinys“. Literatūros ir muzikos renginių ciklas „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“ šį kartą buvo užbaigtas itin originaliai. Į Alytų atvyko drąsi, savo žodžių kojinėse neslepianti ketveriukė: du jaunosios kartos poetai – Mantas Toločka ir Ernestas Noreika, aštrialiežuvė literatūros kritikė Elžbieta Banytė bei reperis Omerta (Julius Podlipajevas).  Pristatydama reng...
žiemos maudynės
Kiekvienas metų sezonas su savimi atsineša puokštę pramogų. Žiemos pradžia ypač laukiama tų, kurie supranta šalčio naudą, nevengia iššūkių ir džiaugiasi pagaliau sulaukę ledinių maudynių sezono. Alytaus sveikuolių klubas „Ryžtas“ drauge su kitų Lietuvos miestų žiemos maudynių entuziastais gruodžio 1-ąją pasitiko su pakilia nuotaika ir „nemokamais skiepais nuo gripo“.  Alytiškiai sveikuoliai bei miesto svečiai sekmadienio rytą rinkosi prie mažosios Dailidės...
Lietuvoje
2019 metų gegužės pabaigoje Lietuvos internetiniuose portaluose šmėžavo nuskandinto šunelio nuotrauka. Aiškėjant istorijos detalėms, straipsnių komentaruose buvo aršiai aptarinėjama, kokių bausmių nusipelnė penkių šuniukų šeimininkas ir juos nuskandinęs vyras.  Gegužės 27 dieną Šilalės seniūnė sulaukė skambučio iš miesto gyventojos Ievos Urbonaitės, kuri pranešė, kad tvenkinyje plūduriuoja negyvas šuniukas. Atvykusi Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ištraukė...
Jaunimas leidžia laiką neapsvaigęs
Šį rudenį buvo sėkmingai užbaigtas vienerius metus VšĮ "Blaivios pramogos" vykdytas projektas „Jaunimas leidžia laiką neapsvaigęs“, kuriuo siekiama sumažinti psichoaktyvių medžiagų vartojimą jaunimo ir ne tik tarpe, ugdant socialines ir emocines kompetencijas neformalių diskusijų, paskaitų ir blaivių vakarėlių bei festivalio metu. Per metus laiko didžiausi renginiai įgyvendinti Alytaus, Šalčininkų, Ukmergės, Pasvalio, Vilniaus, Švenčionių ir kitose savival...
BEST INDOOR
Savaitgalį Alytuje praūžė vienos didžiausių Lietuvos uždarų patalpų šaudymo iš lanko varžybų „Best Indoor“, šįkart vėl susilaukusios nemažo užsieniečių dėmesio ir pasižymėjusio aukštais rezultatais. Beveik 100 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos ir Lenkijos varžėsi olimpinių, skriemulinių, ilgųjų ir paprastųjų lankų grupėse. Vyrų olimpinių lankų grupėje puikią formą pademonstravo ir nugalėtojo taurę į viršų kėlė „Auksinio šaulio“ klubo atstovas Mod...
Įvykiai
Lapkričio 22-23 dienomis keturių didžiųjų miestų prekybos ir pramogų centruose „Akropolis“ tradiciškai vyks populiariausia Lietuvoje didžiųjų nuolaidų akcija „Jamam“. Lankytojai galės rinktis prekes ir paslaugas su specialiais pasiūlymais ir nuolaidomis iki 50 proc. iš maždaug 700 parduotuvių ir paslaugų vietų. „Dešimtus metus iš eilės skaičiuojanti didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“ yra ypač vertinama ir sulaukia didelio susidomėjimo – a...
Skaitmeninio raštingumo mokymai
„Prieš kelias savaites nustebinau savo dukrą gyvenančią Vilniuje, parašydamas jai žinutę per Facebook“, - šypsosi Romualdas Ličys (61m.), projekto „Prisijungusi Lietuva” skaitmeninio raštingumo mokymų dalyvis. „Niekada nesinaudojau ir neturiu nei kompiuterio, nei išmaniojo telefono, todėl dukrai buvo staigmena gauti iš manęs žinutę elektroniniu būdu”, - pridūrė Romualdas.  Panašia patirtimi galėtų pasidalinti ne vienas projekto „Prisijungusi Lietuva“ skait...
Best Indoor
Jau šį savaitgalį Alytuje vyks vienos didžiausių Lietuvoje šaudymo iš lanko varžybų „Best Indoor“. Beveik 100 dalyvių iš keturių valstybių stos į kovą ilgųjų, paprastųjų, skriemulinių ir olimpinių lankų grupėse.  Šiais metais į varžybas užsiregistravo dalyviai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Baltarusijos. Šis turnyras yra įtrauktas į Pasaulio lankininkų federacijos („World Archery“) kalendorių.  Vienas iš varžybų organizatorių, „Žaliojo lanko“ klubo vad...